Jak się zachować w przypadku śmierci bliskiej osoby?
W przypadku niespodziewanej śmierci kogoś bliskiego większość osób nie wie zupełnie, jak się zachować i co robić. Targają nimi przeróżne emocje, które osłabiają ostrość myślenia i podejmowania decyzji, dlatego potrzeba przynajmniej kilku chwil do tego, żeby zacząć działać. Co robić w takiej sytuacji?
Pierwsze kroki po śmierci bliskiej osoby
Podstawową rzeczą, od której należy rozpocząć przygotowania pogrzebowe po śmierci kogoś bliskiego jest skontaktowanie się z odpowiednimi instytucjami. Jeśli zgon miał miejsce w domu to zanim zacznie się szukać firmy pogrzebowej, należy o tym fakcie powiadomić lekarz z najbliższej przychodni rejonowej – można również zadzwonić z pytaniami o kolejne kroki pod numer 999 lub 112. Dopiero po przybyciu lekarza na miejsce i wystawieniu przez niego karty zgonu ciało bliskiego zostanie przewiezione do chłodni i tam będzie czekało aż do zorganizowanej przez bliskich ceremonii pogrzebowej. Następnie z karta zgonu i dowodem osobistym osoby zmarłej należy się udać po pełnoprawny Akt Zgonu do US. Tu warto pamiętać, że pobierając akt zgonu należy poprosić o 2 egzemplarze, z czego jeden będzie niezbędny dla ZUS-u wystawiającego później zasiłek pogrzebowy.
Nieco inaczej wygląda procedura wtedy, gdy bliski umiera poza domem np. w szpitalu, hospicjum, w domu opieki czy poza granicami Polski. Wtedy dzwoni się do innych służb, a konkretne namiary na takie instytucje można znaleźć chociażby w poradniku pogrzebowym firmy . Przejrzenie takiego poradnika jest bardzo dobrym pomysłem, bo pozwala szybko zorientować się we wszystkich niezbędnych krokach wiodących od momentu zgonu do rozpoczęcia poszukiwania firmy, która zajmie się pochówkiem.
Wybór firmy pogrzebowej
Po uzyskaniu niezbędnych dokumentów można rozpocząć przygotowanie do samej uroczystości pogrzebu. Tutaj najlepiej jest wybrać lokalny zakład pogrzebowy, dzięki któremu możliwe będzie pochowanie ciała i brak stresu o to, czy firma dojedzie na czas na miejsce. Lokalne firmy pogrzebowe jak np. warszawska nekropolis.com.pl, znają specyfikę rynku i pozwolą bezstresowo przejść cały pogrzeb i jego organizację. Tutaj ważne jest po prostu określenie swoich potrzeb, decyzja o tym, czy pochówek ma być katolicki czy świecki, dopięcie szczegółów związanych z samą ceremonią pożegnalna i opłacenie usług firmy.
W tym ostatnim punkcie najbardziej przydatny będzie zasiłek pogrzebowy otrzymywany od Państwa, przy czym należy pamiętać, że nie obejmuje on wymyślnych pochówków, trumien za 20 tysięcy zł itd, a jedynie standardowe przygotowanie pogrzebu.
Opublikuj komentarz